Спочатку тефлон використовувався в космічній промисловості, а потім використання його почалося в господарському напрямку.  Причиною такого переходу стали властивості самого тефлону. Він  кислотостійкий, лугостійкий і найголовніше термостійкий. 

Справжня назва тефлону – це політетрафторетилен, але оскільки це дуже довга назва і складна для запам'ятовування звичайної людини, тому і вирішили спростити назву цього матеріалу.

Переваги сковороди з тефлоновим покриттям

Давайте ж розглянемо, чому посуд із тефлоновим покриттям такий популярний сьогодні. Всі ви напевно пам'ятаєте рекламу по телевізору, де свіжоприготовлена яєчня легко зісковзує сковороди і не потрібно її віддирати як при готуванні на металевих (алюмінієвих, чавунних) сковородах.  У цьому і криється основна перевага сковорід покритих тефлоном. 

  •  Приготовлена на такій сковороді їжа не прилипає до поверхні і це, безумовно, дуже зручно. 
  • Наступним тефлоновим сковорідкам є простота у влагодженні за ними. Оскільки їжа в процесі готування не прилипає, вам не доведеться морочитися з миттям цієї сковороди. Більшість сучасних сковорідок можна мити в посудомийній машині, тефлонові сковороди не є винятком.  
  • Важливим аргументом на користь сковороди з тефлоновим покриттям є кислотостійкість та лугостійкість. І це дуже важливо, так як при готуванні дуже часто використовуються різні органічні кислоти та луги.  Стійкість цього матеріалу до таких речовин  убезпечить вас від будь-яких небажаних сполук кислоти або лугу з матеріалом сковороди .

Недоліки тефлонової сковордки

  • Найважливіший недолік цих сковорід -ndash; це їхня ціна. Ціна сковороди з тефлоновим покриттям значно вища за традиційні алюмінієві або чавунні сковороди. 
  • Наступним недоліком – є загальна нестача всього посуду з покриттям.  Тефлонові сковорідки бояться перегріву та термошоку. Не варто осінь сильно перегрівати сковороду, температура понад 200 °С може бути згубною для такої сковороди, так само і ріське охолодження (термошок).
  • Металеві інструменти – це ворог сковороди із тефлоновим покриттям. Якщо хтось почне активно використовувати ніж і вилку на цій сковороді, то дуже скоро її просто доведеться викинути, так як тефлон непридатний. Хоча є деякі різновиди тефлонового покриття, для яких можна використовувати  металеві інструменти, потрібно уважно читати опис продукції від виробника, там, як правило, це вказується.

При виборі сковороди з тефлоновим покриттям слід врахувати.

  1. Стінки сковороди не повинні бути тонкими (бажано не менше 5 мм). Сковорода з тонкими стінками швидко деформується  і не служить довго.
  2. Сковорода з тефлоновим покриттям не повинна бути дешевою.  Дешеві сковороди виробляються з порушенням технологій і можуть бути небезпечні для здоров'я. 
  3. Покриття на сковороді має бути однорідним, і сам шар не повинен бути дуже тонким. Тонкий шар дуже швидко зношується і стають непридатними.

Вдалих Вам кулінарних шедеврів!